Tradicionalne zimske jedi na žlico s fižolom so okusne enolončnice, ki imajo bogato kulinarično zgodovino. V starih časih je bil fižol poleg kislega zelja, repe in krompirja, najpogosteje na mizi. Fižol so v 16.stoletju v naše kraje prinesli pomorščaki in kmalu je postal nepogrešljivo živilo.
Fižol ima nekoliko slab sloves, predvsem zato, ker v črevesju pospešuje tvorbo plinov. Učinkovine v fižolu izredno dobro vplivajo na črevesje, saj so neposredna hrana za črevesne bakterije, medtem ko je pojav plinov stranski učinek delovanja črevesnega trakta.
Kljub temu je fižol izredno koristno živilo, ki ga nikakor ne smemo črtati iz jedilnika. Črevesne pline in napenjanje ublažimo s pravilno pripravo fižola, pomaga tudi, če zraven uživamo kakšno drugo hrano.
Tradicionalne zimske jedi na žlico s fižolom
Fižol pogosto kombiniramo s kislim zeljem, krompirjem ali prekajenim mesom. Naši predniki so nam zapustili veliko preprostih receptov, saj so morale biti včasih gospodinje izredno iznajdljive. V času blaginje, ko imamo hrane na pretek, si težko predstavljamo, kako kuhati ob pomanjkanju živil.
Fižol je okusen, ujema se z mnogimi živili, predvsem pa je bogat vir beljakovin, vitaminov in mineralov. Z rednim uživanjem fižola lahko naredimo mnogo dobrega za naše zdravje. Redno uživanje fižola zmanjšamo tveganje pred srčno žilnimi obolenji, zmanjša se tudi tveganje, da zbolimo za rakom. Topne vlaknine v fižolu vežejo žilne kisline in tako neposredno vplivajo na nižanje holesterola v krvi. Fižol je nepogrešljivo živilo za sladkorne bolnike in seveda za vegetarijance.
Kako pravilno pripravimo fižol v zrnju za kuhanje?
Fižol v zrnju moramo pred kuhanjem vedno namakati, nikoli ne smemo uživati surovega ali na pol kuhanega fižola, saj lahko povzroči alergijske reakcije. Suho zrnje pred kuhanjem namakamo 12 ur, kuhamo ga eno ali dve uri.
Kaj storimo, če pozabimo namočiti fižol pred kuhanjem? Če pozabimo namočiti fižol, si lahko pomagamo z nekaj triki. Fižol operemo in ga stresemo v vrelo vodo, pustimo vreti dve minuti, odstavimo in pustimo pokrito eno uro in pol. Nato fižol kuhamo isto, kot da bi ga celo noč namakali.
Pomembno je tudi to, da fižol solimo šele ko je na pol kuhan, saj se drugače ne bo dobro skuhal.
Ričet
Ričet je prav gotovo med priljubljenimi enolončnicami s fižolom. Ričet ali ješprenj je tradicionalna slovenska jed na žlico. Naši predniki so ričet pogosto kuhali v krušni peči in sicer v litoželeznem loncu, jed pa so mrzlo postregli šele naslednji dan.
Glavno živilo za ričet je oluščeno ječmenovo zrno ali ješprenj. Ješprenj spada med najstarejše poznane kultivirane rastline. Ričet lahko pripravimo po različnih receptih, prilagodimo ga lahko za vegetarijance ali ga skuhamo brez krompirja. Današnji ričet ali ješprenj, bomo skuhali po starem, klasičnem receptu, zato bomo dodali suhi meso, zelenjavo in začimbe.
Recept za ričet ali ješprenj:
- 3/4 kg ješprenja
- 1 kg suhega mesa
- 15 dag fižola
- korenina peteršilja z zelenjem
- 1 por
- malo kolerabe, 1 čebula
- 3 stroke česna
- 2 paradižnika
- 1 paprika
- 1 lovorov list
- poper
- 1/2 kg krompirja
- sol in poper
Ješprenj in fižol posebej namočimo čez noč. Naslednji dan ju damo skupaj kuhat v velik lonec, dodamo tudi suho meso. Če namesto suhega mesa dodamo sveže meso, potem ga dodamo v lonec nekoliko kasneje. Vse skupaj zavremo, znižamo ogenj in pustimo počasi vreti eno uro.
Po eni uri v jed dodamo očiščeno in narezano zelenjavo in začimbe. Krompir olupimo in narežemo, v ješprenj ga dodamo pol ure preden je kuhan. Ričet solimo listo na koncu, saj ne vemo kako slan bo zaradi suhega mesa.
Preden ričet serviramo, kuhano zelenjavo poberemo iz jedi, če pa jo želimo pustiti, jo že pred kuhanjem narežemo čisto na drobno. Kuhano suho meso narežemo na rezine in jih serviramo posebej na krožniku, ali pa dodamo po eno ali dve rezini v vsako porcijo ričeta.
Matevž
Matevž je stara tradicionalna slovenska jed na žlico. Postrežemo ga kot prilogo k dušenem zelju ali repi, odlično se poda tudi k segedinu.
- 400 g fižola
- 600 g krompirja
- 50 g ocvirkov ali zaseke
- 30 g čebule
- sol
Fižol preberemo, operemo in čez noč namakamo. Naslednji dan fižol pristavimo v isti vodi in ga skuhamo, tik preden je kuhan, ga solimo.
Posebej skuhamo olupljen, opran in narezan krompir. Ko kuhan fižol precedimo, si pustimo nekaj fižolovke za zalivanje. Nato zmešamo kuha fižol z odlitim krompirjem in vse skupaj zmečkamo.
V ponvici razbelimo mast z drobnimi ocvirki ali zaseko, prepražimo drobno sesekljano čebulo, po okusu solimo in zabelimo matevža.
Fižol z jabolki
Fižol z jabolki je preprosta in okusna, manj poznana fižolova priloga.
- 500 g fižola
- 500 g jabolk
- 50 g sladkorja
- 60 g drobtin
- 30 g masla
- sol
Fižol prejšnji dan namočimo in ga naslednji dan skuhamo v isti vodi, tik preden je kuhan, ga solimo. Jabolka olupimo, očistimo, narežemo in skuhamo v litru sladkane vode. Ko se jabolka razkuhajo, jim dodamo kuhan fižol in na maslu svetlo prepražene drobtine. Vse skupaj premešamo in pustimo nekaj minut počivati.
Fižol z jabolki postrežemo kot prilogo k makaronom, odlično se ujema tudi s kruhovimi cmoki. Jed lahko pripravimo tudi brez sladkorja.
Brezmesna fižolova enolončnica
Fižolovo enolončnico lahko pripravimo z različnim mesom, okusna pa je tudi brezmesna. Jed je podobna mehiški enolončnici s fižolom, ki jo pogosto postrežejo kot samostojno jed, zraven postrežejo samo tradicionalna peciva.
- 1 žlica olivnega olja
- 1 čebula
- 1 pločevinka paradižnika
- 3 stroki česna
- 2 korenčka
- 2 krompirja
- po eno žličko začimb; origano, mleta kumina, rdeča mleta paprika
- 2 lovorova lista
- 1/2 l čiste zelenjavne jušne osnove
- 1/2 kg fižola
- sol in poper
Fižol prejšnji dan namočimo in ga naslednji dan v isti vodi skuhamo do mehkega. Čebulo olupimo in narežemo na kocke, korenček ostrgamo in narežemo na kolobarje. Česen olupimo in drobno sesekljamo. Krompir olupimo in narežemo na kocke.
V večji ponvi segrejemo olivno olje, dodamo narezano čebulo in pražimo 5 minut. Dodamo narezan paradižnik, korenje, česen, krompir in vse začimbe. Nekaj minut pražimo, nato prilijemo zelenjavno jušno osnovo in dodamo lovorova lista.
Juho zavremo, zmanjšamo ogenj in počasi dušimo 15 minut, nato dodamo kuhan fižol in med občasnim mešanjem dušimo še 10 minut. Juho nato odstranimo z ognja. Polovico juhe stresemo v drugo posodo in jo zmečkamo s paličnim mešalnikom. Pretlačeno juho stresemo nazaj v lonec, premešamo in po okusu začinimo s soljo in poprom.
Pašta fižol
Pašta fižol je klasična enolončnica s fižolom, ki ji dodamo testenine.
- 10 dag olja
- 5 dag moke
- 50 dag fižola
- 40 dag testenin
- čebula, česen
- paradižnik
- majaron
- lovorov list
- čista kostna juha za zalivanje
- sol in poper
- malo sladke paprike in kisa
Fižol prejšnji dan namočimo in ga naslednji dan pristavimo v isti vodi. Posebej skuhamo poljubne testenine, jih odcedimo in poplaknemo z mrzlo vodo.
Na olju prepražimo čebulo, dodamo moko, prepražimo in nazadnje dodamo strt česen, zdrobljene začimbe in paradižnik iz pločevinke. Po potrebi zalijemo s kostno juho in dobro prevremo.
Nazadnje dodamo odcejene testenine in kuhan fižol s fižolovko vred, zato prežganju dodamo samo toliko tekočine, da ga razkuhamo. Vse skupaj še enkrat prevremo, na koncu jed solimo, popramo, dodamo malo sladke paprike in žlico kisa. Jed obogatimo, če skupaj s fižolom kuhamo malo prekajenega mesa.
Fižolov golaž
Fižolov golaž je okusna jed na žlico, ki se še posebej prileže ob mrzlih večerih. Jed postrežemo kot samostojno jed, zraven se prileže kos orehove potice.
- 1 kg fižola
- 10 dag svinjske masti
- 40 dag čebule
- 2 dag česna
- 30 dag prekajenega svinjskega mesa
- 20 dag svežega svinjskega mesa
- 2 dag paprike
- 2 lovorova lista
- 1 korenček
- sol in poper
- 5 dag paradižnikove mezge
Fižol namočimo in ga naslednji dan pristavimo z malo vode, ko je na pol kuhan, ga solimo. Medtem ko se fižol kuha, na svinjski masti prepražimo drobno sesekljano čebulo. Ko malo porumeni, dodamo sesekljan česen, narezano prekajeno in sveže svinjsko meso, papriko, lovorov list in nastrgan korenček.
Premešamo in nekaj časa dušimo, nato vse skupaj stresemo k mehkemu fižolu. Spet premešamo, po okusu dodamo sol in poper in še enkrat prevremo. Tik pred koncem kuhanja, jed začinimo s paradižnikovo mezgo.