Domače koline recepti! Koline so v Sloveniji še vedno ljudski praznik ali kmečki praznik. Najboljši čas za koline so zimski meseci, saj takrat meso ostane dlje časa sveže. Priprava mesa in klobas iz svinjskega mesa se razlikuje po pokrajinah, različni načini so se uveljavili predvsem gleda na podnebne razmere in glede na splošne prehranske navade posameznih pokrajin.
Krvavice na Primorskem delajo po drugačnem receptu kot na primer na Gorenjskem. Razlike so predvsem pri razmerju med kašo, krvjo in mesom. Velike razlike so tudi pri razsoljevanju mesa. Na Krasu meso sušijo na zraku in vetru, medtem ko ga v mnogih krajih dimijo.
Domače koline recepti
Ko so koline, se poleg raznih klobas, krvavic, jetrnih klobas, kašnatih klobas, pečenic, riževih klobas ali kranjskih klobas, pripravlja tudi slanina po različnih receptih. Ohranili so se mnogi tradicionalni recepti za koline, ki se pogosto spreminjajo od pokrajine do pokrajine, ali celo od vasi do vasi.
V današnjem času so se recepti sicer posodobili, a če bomo pripravili koline po starih receptih, bo ravno tako dobro. Poiskala sem stare recepte, mnoga gospodinja bo verjetno zavzdihnila….oh, mi pa ne delamo tako!
Pečenice
Recept za pečenice:
- 2 kg svinjskega mesa
- 1/2 kg slanine
- 1 glavica česna
- 1 kozarec vode
- koriander
- poper in sol
- gladko tanko črevo
Na 2 kg mesa vzamemo 1/2 kg slanine. Meso in slanino narežemo na drobne koščke, delo si olajšamo, če vse skupaj zmeljemo. Česen olupimo in stolčemo, čez prelijemo kozarec vode. Česnovo vodo stisnemo skozi krpo na zmleto meso, dodamo sol, poper in koriander.
Maso dobro premešamo, da postane gladka, vlažna in enakomerna. Za pečenice uporabimo gladko, tanko črevo in ga z brizgo nadevamo z pripravljeno maso. Zračna mesta prebodemo.
Kako pečemo pečenice?
Pečenice pred pečenjem približno 20 minut kuhamo v vreli vodi, nato jih spečemo v ponvi, dodamo malo vode. Pečenice lahko spečemo tudi v pečici, položimo jih v pekač, dodamo zajemalko vode ali juhe in pečemo 30 minut.
Po starem receptu pečenico zalijemo z vinom in jo kuhamo toliko časa, da vino povre, nato jo še spečemo v pečici ali v ponvi.
Ajdove kašnate krvavice
Za pripravo krvavic je veliko receptov, poskusila sem jih ločiti po slovenskih pokrajinah, a enostavno je receptov preveč, zato sem izbrala najbolj pogoste.
Recept za ajdove kašnate krvavice:
- 1 l precejene krvi
- 2 l ajdove kaše
- 1/4 svinjske glave
- 1 pljuča
- 1 lovorov list
- poper v zrnu
- sol
- 3 čebule
- 1 žlička suhega majarona
- za noževo konico pimeta
- 20 dag sveže praženih ocvirkov z mastjo
- 1 1/2 l juhe, v kateri se je kuhala svinjska glava
- čreva
Svinjsko glavo damo kuhat z lovorom, celim poprom in soljo. Kuhano meso odluščimo od kosti in zmeljemo. Posebej skuhamo pljuča in jih prav tako zmeljemo. Ajdovo kašo skuhamo v juhi, v kateri se je kuhala glava; 2 l kaše kuhamo v 4 l juhe. Čebulo sesekljamo in spražimo na masti.
Ajdovo kašo ohladimo in ji dodamo vse sestavine ( majaron, pimet in sveže ocvirke) in maso dobro pregnetemo. Sedaj lahko naredimo preizkus; v majhni ponvi spečemo malo mase in če sam je okus všeč nadaljujemo s pripravo krvavic, če pa nam ni všeč, lahko maso še vedno izboljšamo z dodatkom začimb.
S pripravljeno maso napolnimo čreva, delamo primerno velike klobase, ne premajhne in ne prevelike. Klobase skuhamo, počasi naj vrejo približno 10 minut, kuhane odlagamo na desko in jih počasi ohladimo.
Kako pravilno pečemo ajdove kašnate krvavice?
Ajdove kašnate krvavice so že toplotno obdelane, vendar jih za boljši okus spečemo v pečici. Pred pečenjem krvavice nekajkrat prebodemo in jih postavimo na rešetko v pečici.
Pod krvavice postavimo pekač, da se vanj odteka odvečna maščoba. Krvavice pečemo približno 45 minut pri 200 stopinjah C, da se naravno črevo lepo zapeče. Kadar pečemo samo eno klobaso, jo lahko spečemo v ponvi, med pečenjem večkrat obrniti.
V pečico lahko postavimo tudi zamrznjene krvavice, pečico nastavimo najprej na 150 stopinj C in počasi pečemo 1 uro, nato povišamo na 200 stopinj C in pečemo še 15 minut, da se lepo zapeče.
Riževe klobase
Recept za riževe klobase:
- 2 kg mesa svinjske glave, pljuča in srce
- 1, 5 kg riža
- 20 dag čebule
- 1 žlica majarona
- 1 žlička koriandra
- pope in sol
- čreva
Napravimo mešanico iz napol kuhanega riža, mesa kuhane in drobno zrezane svinjske glave, kuhanih zrezanih pljuč, srca in čebule. Mešanico začinimo s sveže mletim poprom, majaronom, koriandrom in soljo. Začinjeni mešanici prilijemo juho, v kateri smo kuhali svinjsko glavo.
Z mešanico napolnimo črevo, naredimo primerno velike klobase.
Krvavice z ječmenovo kašo – ješprenjem
Krvavice z ječmenovo kašo so pripravljali na Gorenjskem, krvavice po tem receptu s kuhano krvjo so manj sočne.
Recept za krvavice z ječmenovo kašo:
- kos svinjske glave
- 2 l ječmenove kaše
- 1 svinjska pljuča
- 1/4 jeter
- 2 l precejene kuhane krvi
- 1/2 kg sveže praženih ocvirkov z mastjo
- 3 sesekljane pražene čebule
- 1 žlička majarona
- 1 žlička mletega popra
- 1 žlička zdrobljene mete
- noževa konica pimeta
- 1 l juhe, v kateri se je kuhala svinjska glava
- sol
- čreva
Glavo skuhamo z jušno zelenjavo, lovorovim listom in celim poprom. Kuhano meso odluščimo od kosti in zmeljemo. Skuhamo in zmeljemo tudi pljuča, jetra drobno zrežemo. Oprano ječmenovo kašo skuhamo in ohladimo. K ohlajeni kaši primešamo majaron, poper, meto, pimet, kuhano kri in juho.
Vse skupaj dobro premešamo, če je masa pregosta, prilijemo še malo juhe. Meso poskusimo in po potrebi dodamo sol ali začimbe.
Z maso napolnimo čreva, naredimo primerno velike klobase, ki jih nato previdno kuhamo 10 minut na nizkem ognju, da ne počijo. Kuhane polagamo na desko in jih počasi ohladimo. Količine v receptu lahko priredimo po sovje, če želimo v krvavicah več mesa, potem ga pač dodamo več.
Krvavice po Primorsko – Mulce
Mulce so krvavice po receptu, kot so jih pripravljali na Primorskem.
Recept za mulce:
- 1 svinjska pljuča
- 2 kg mastnega svinjskega mesa
- 1 1/2 l krvi
- 1 kg belega kruha
- 1 l mleka
- 1 čebula
- 1 žlica majarona
- 3 jabolka
- 1/2 kg rozin
- 1/4 kg pinjol
- 4 žlice moke
- malo sladkorja
- šop peteršilja
- 1 žlička cimeta
- 1 čebula
- poper čreva
Pljuča skuhamo in ohladimo. Posebej skuhamo meso s peteršiljem, čebulo in jabolki, dodamo sol. Pazimo, da mesa ne prekuhamo. Kruh narežemo na majhne kocke in namočimo z juho, v kateri se je kuhalo meso, lahko pa ga namočimo tudi v mleko. Recepti se razlikujejo od vasi do vasi. Meso in pljuča drobno zrežemo.
K mletemu mesu dodamo dodamo ožet kruh, rozine, pinjole, dišavnice, sol in po okusu sladkor. Prilijemo surovo kri, ki smo jo prestregli med klanjem, med neprestanim mešanjem, da se ne strdi. Prilijemo liter juhe, v kateri se je kuhalo meso, primešamo moko, da se masa poveže in zgosti.
Z maso napolnimo čreva, oblikujemo klobase in jih nato previdno prevremo. Kuhane klobase odlagamo v hladno vodo, nato jih takoj položimo na desko, da se počasi ohladijo. Ko želimo mulce pripraviti, jih prelijemo z mastjo in počasi spečemo.
Domača žolca
Recept za domačo žolco:
- svinjski parkeljci
- kos svinjske glave
- svinjske kožice
- svinjski rep
- svinjski jezik
- šop jušne zelenjave
- poper v zrnu
- lovorov list
- sol
- 3 l vode
Za domačo žolco vzamemo svinjske parkeljce, kos glave, kožice, rep in jezik; skupaj približno 2 kg mesa s kostmi. Vse sestavine kuhamo z jušno zelenjavo, celim poprom, lovorom in soljo. Kuhamo do mehkega v odkriti posodi, da se juha pokuha na približno na 11/2 litra in se pozneje lahko strdi. Ko je meso kuhano, ga ločimo od kosti in zrežemo na majhne kocke.
Na zrezano meso precedimo juho in postavimo na hladno, da se juha z mesom strdi. Strjeno žolco zvrnemo v posodo, jo okrasimo s trdo kuhanimi jajci, začinimo s kisom in oljem, po želji dodamo še narezano čebulo.
Jetrne klobase
Recept za jetrne klobase:
- pljuča, srce in pol svinjskega rilca
- 1/2 kg masti
- 3 sesekljane čebule
- svinjska jetra
- piment
- majaron
- juha
- 2 žemlji
- poper in sol
- čreva
V slani vodi z jušno zelenjavo skuhamo pljuča, srce in svinjski rilec. Kuhano meso ohladimo. Medtem na masti spražimo sesekljano čebulo.
Nastrgamo svinjska jetra, dodamo sesekljano meso rilca, pljuč, srce in čebulo. Dodamo sol, poper, pimet in toliko juhe, v kateri se je kuhala svinjska glava, da dobimo sočnomaso. Nazadnje dodamo še v svinjski juhi namočeni, ožeti in zdrobljeni žemlji, ter majaron.
Čreva narežemo na primerno dolžino, jih na enem koncu zašpilimo in napolnimo z maso. Jeter dodamo toliko, da prevladuje okus po njih. Nato jih zašpilimo še na drugem koncu in jih obarimo, ter nato počasi ohladimo.
Viri; domače koline recepti
- Kuhajmo po domače; domače koline recepti; Kristina Merc Matjašič
- Domače koline recepti; sodobna kuharica